Üretim sürecinin otomasyonu, bir işletmenin ürün kalitesini ve kârını artırırken yüksek düzeyde üretkenlik ve verimlilik elde etmesine yardımcı olabilir. Otomatik üretim sistemleri, çalışmak için çok az insan katılımı gerektirir veya hiç gerektirmez. Bu sistemler genellikle malzemelerin montajı, işlenmesi, incelenmesi veya taşınması işlemlerini gerçekleştirir.

Bir şirketin üretim süreçlerine otomasyonu uygulamayı düşünmesi için 8 neden:

  1. Artan İşyeri Güvenliği

Bazı tehlikeli görevleri otomatik makinelere aktarmak, iş yerini daha güvenli hale getirebilir. 1970 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın imzalanmasından bu yana, çalışanların güvenliği ve sağlığı bir öncelik haline gelmiştir. Otomasyon, işyerini çalışanlar için daha güvenli hale getirdi.

  1. Azaltılmış İşgücü Maliyeti

Otomasyona yatırım yapmak, manuel işlemlerin yerini almasına ve dolayısıyla artan işçilik maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

  1. Artan İş Gücü Verimliliği

Otomatik sistemler, görevleri manuel işlemlerden daha verimli bir şekilde faaliyete geçirebilir. Üretim süreci otomasyonu, işgücü verimliliğini ve toplam üretim oranını artırır.

  1. Azaltılmış Manuel Görevler

Otomasyon, çalışanlar için tekrarlayan, yorucu veya sıkıcı olan çeşitli işlemleri azaltabilir.

  1. İmkansız Manuel Görevleri Gerçekleştirin

Makinelerin katılımı olmadan mümkün olmayan belirli üretim işlemleri ve süreçleri vardır. Örnekler arasında grafik modelleme yoluyla hızlı prototip oluşturma, Programlanabilir Mantık Denetleyicileri (PLC) veya sayısal kontrollü sistemler ile karmaşık yüzeylerin oluşturulması ve devrelerin entegre üretimi sayılabilir. Bu süreçlerin minyatürleştirme, doğruluk ve geometri için manuel olarak elde edilmesi imkansız olan özel gereksinimleri vardır.

  1. Gelişmiş Ürün Kalitesi

Otomasyonu, fraksiyon kusur oranını azaltır ve otomatik işlemler daha fazla uygunluk ve tekdüzelik ile gerçekleştirilir.

  1. Otomatikleştirmemenin Daha Yüksek Maliyetlerinden Kaçının

Otomasyon faydaları daha yüksek satışlara, daha iyi kaliteye, daha yüksek üretkenliğe, daha yüksek verimlilik ve daha iyi bir şirket imajına bağlı olarak daha iyi bir kâr hanesine yol açabilir. Otomasyonu uygulamayan şirketler, kendilerini rakiplerinin gerisinde bulabilirler.

  1. Azaltılmış Üretim Teslim Süresi

Otomasyonu, müşterinin siparişi ile ürün teslimatı arasında geçen sürenin azaltılmasına yardımcı olur.