Nereden ve nasıl başlarım?

Mükemmel bir mobil uygulamasına hakkında fikir sahibisiniz fakat hangi özellikleri olması gerektiğini yada kullanıcı arayüzünün nasıl görülmesi gerektiğini dahi bilmiyor olabilirsiniz.

O zaman ne yapılması gerektiğinden kısaca bahsedelim.

Öncelikle bir plana ihtiyacınız var. Plansız hedef her zaman karışıklığa ve işlerin sorunsuz ilerlemesine engel olacaktır. Plan oluşturmak için yapılması gerekenlere göz atalım.

ARAŞTIRMA YAPARAK BAŞLAMAK

İşletim sistemi olarak neden Android seçtiğinizi belirleyerek başlayın. Kitleniz mi yoksa sizin mi kendi tercihiniz?

Uygulamanızı hayata geçirirken önsezi ve içgüdülerini ortaya koyarak karar vermek kötü bir fikirdir. Hedef kitlenizin ve uygulamanızın uzun yıllarca başaralı olarak kalmasını istiyorsanız eğer sizin tercihlerinizden çok hedef kitlenizin tercihleri önemlidir.

Android, Küresel Ölçekte Hangi Noktadadır ?

Hedefiniz gelişmekte olan pazarlar ise Android uygulaması oluşturmak daha güçlü bir seçimdir.

IOS ise daha çok Amerika’da geniş kitlelere yayılmıştır.

Uygulamanızı oluşturmadan önce şirketinizin vizyonuna ve hedef kitlenizin demografisine hangi platformun uyduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Güvenli bir ekip oluşturmak;

Uygulama oluşturmak için gereken kaynaklara sahip misiniz? Android açık kaynaklı bir işletim sistemidir bu yüzden kullanılacak olan cihazlar arasında uyumlu hale getirmek o kadar kolay değildir.

Mevcut ekibinizin şu üç şeye sahip mi ?

Kapasite – Küçük bir girişimciyseniz,ekibinizde bulunan herhangi birinin (veya tamamının) bu projeyi sürdürmek için kendi alanlarının dışında bu uygulamaya odaklanmaları ne kadar doğru ? Bu işinizin diğer alanlarında gecikmelere neden olur mu? Bir uygulamanın hayata geçirilmesi nerdeyse dört aydan uzun gibi bir sürede olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Yetenekler – Ekibinizin üyelerinin muhtemelen kendi uzmanlık alanları vardır ve bu konuda oldukça başarılıdır , ancak proje yönetimi, uygulama tasarımı ve uygulama geliştirme gibi yeni sorumluluklara uyum sağlayabilirler mi ? Ekibiniz ne kadar küçük olursa, herkesin o kadar çok şapka takması gerekir.

Fonlar – Vakit nakittir, bu nedenle ekibinizin odağını günlük sorumluluklarından alıp uygulama oluşturmaya kaydırmak, gelir getiren diğer faaliyetleri negatif anlamda etkileyebilir. Dışarıdan bir ekiple çalışmak her zaman maliyetli olsa da, bunu kaybedilen işlerin maliyetiyle veya yeni şirket içi roller için işe almanın maliyetiyle karşılaştırmalısınız.

Kısacası çalışmalarınız için bir ajans ile çalışmak iyi bir seçenek olabilir. Bu yüzden Proje34’den bilgi alabilirsiniz.

Zaman planlaması oluşturmak

Ortaya çıkartıcak olduğunuz uygulamanın kimin için olduğu ve hangi problemleri çözmesi gerektiği konusunda net olunması gerekmektedir. Zaman planlaması, projenin zaman çizelgesini olası maliyeti, tasarım ve geliştirme stratejisini ve fazlasını ortaya koyar. Bu sebeple ekibiniz ile doğru yol almanızı sağlar.

Planınızın da kullanıcı araştırması, kullanıcı testi, ilk örnek oluşturma, yatırımcı sunumları vb. gibi önemli kontrol noktalarını içerdiğinden emin olun.

Ayrıca, hedef kitleniz ve uygulamanızın temel gereksinimlerinin de netleştirilmesi gerekmektedir.

Bu alanda rakipleriniz olduğu unutulmamalı bu yüzden ekibinizle ve müşterinizle rakiplerinizin sunduklarına göre bir strateji oturumu düzenlemelisiniz.

Daha Sık Araştırma Yapın

İlk beyin fırtınasını yaptınız; şimdi fikirlerinizi verilerle yedeklemeniz gerekiyor.

Tasarım ve geliştirme planınıza gelmeden önce, karalarınızı destekleyen net, veri destekli kanıtlara sahip olmanız gerekmektedir. Uygulamanızı kimler ve hangi sebeple kullanacak, neden belirli özelliklere sahip olması gerektiğini tam olarak ifade edebilmeniz gerekir.

Kullanıcı Deneyiminin Başarısını Sağlayan Araştırma Nasıl Yapılır ?

Eskizlerinizi Oluşturun

Uygulamanızın boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak , bir eskiz çalışması yapmalısınız.

Düşünceniz ne olursa olsun, uygulamanızın kullanıcı akışının haritasını çıkarmak önemlidir. Uygulamanın nasıl çalıştığına, belirli ekranların kullanıcıyı bir sonraki noktaya (esasen herhangi bir uygulama içi işlemin sonuçlarına) götüreceği net bir resim çizebilirseniz, tasarım kusurlarını ve kullanılabilirlik sorunlarını böylelikle önceden ortaya çıkarabiliceksiniz.

İlk Tasarım Örneği ile Başlayın

Uygulamanız için sermaye toplamak istiyorsanız, potansiyel yatırımcılara gösterecek bir şeye ihtiyacınız olacak. Bu, bir örnek oluşturmak anlamına gelir .

İlk örnekleriniz, uygulamanızın özelliklerini sergilemek için kullanıcı testi, nihai tasarım planlaması ve yatırımcı konuşmalarında kullanabileceğiniz somut bir şeydir.

Yapıma başlamak için,

  • Tasarımınızı bitirin
  • Kodunuzu bitirin
  • Intro animasyonu hazırlayın

Ayrıca bunları yaparken Android Studio kullanırsanız işiniz daha da kolaylaşır.

Ayrıca mutlaka güzel bir kod haritası oluşturun.

2 sene sonra kodunuzu açtığınızda rahatça anlayabilmeniz için sayfa isimlerinizi ve projenizdeki değişken isimlerini anlaşılır olarak belirleyin.

Kodlamayı öğrenmek ve kendi mobil uygulamanızı oluşturmak kesinlikle mümkündür;

Öte yandan, süreç uzun ve karmaşık görünüyorsa, bizi arayın ! Bu nedenle, sizinki gibi yeni başlayanların ve kurumsal şirketlerin mobil uygulamalarını pazara daha hızlı sunmalarına yardımcı olmak için içinde bulunduğumuz işin içindeyiz.