Arama Sıralamanızı Nasıl Artırırsınız?

 

En iyi çabalarınıza rağmen web sitenizin arama motoru sıralamasında daha üst sıralarda yer almakta zorlanıyor ve rekabette işinizi kaybediyor musunuz?

 

Popüler arama motorlarında (Google, Bing, Yelp, DuckGo, vb.) daha üst sıralarda yer almak için B2C şirketleri kapsamlı bir dijital pazarlama planına girerler, ancak sonuç genellikle istedikleri gibi olmaz. Peki işletmeler marka imajlarıyla nasıl gelişebilir ve hedef kitlelerini nasıl dönüştürebilir?

 

Arama Motoru Optimizasyonu dünyasına hoş geldiniz !       

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), B2C şirketlerinin beklentilerini elde etmek için güçlü ancak arka plana atılan bir dijital pazarlama taktiğidir. Web sitesini arama motorlarında daha üst sıralara taşıyan güçlü anahtar kelimeler bulmak için sürekli olarak pazar rekabetini araştırmak için işinde uzman olan Proje34 ‘den destek alabilirsiniz

B2C şirketleri için, yenilikçi anahtar kelime araştırması ve bağlantı kurma stratejileri, başarılı bir SEO taktiğinin temel direkleridir, ancak sadece iş bununla bitmiyor. Bir arama motorunun ilk sayfasında yer almayı hayal eden işletmeler için bu kılavuzda pratik tavsiyeler bulabilirsiniz.

 

Arama motorlarında nasıl daha üst sıralarda yer alırsınız?

İşletmenizin yeni başarılar elde etmesini sağlamak için Proje34 olarak, B2C şirketleri için SEO konusunda en iyi uygulamalara ilişkin bu kılavuzu tasarladık.

 

İçeriği arama hedefiyle hizalayın

Kısa, net ve ilgi çekici Meta Açıklama ve Başlık Etiketi

Görüntüleri ve sayfa hızını optimize edin

Uzun biçimli içerik yayınlayın

 

URL’ye anahtar kelimeleri dahil et

Dahili bağlantı taktiği kullanın

Yetkili geri bağlantılar elde etmeye odaklanın

Web sitesinde kullanıcı deneyimini (UX) iyileştirin

 

B2C Şirketler İçin SEO Uygulamaları

  1. İçeriği Arama Hedefiyle Hizalayın

Arama amacını (kullanıcının amacı) anlamak ve yerine getirmek, bir arama sorgusunun temelidir. Bir arama motorunun ilk sayfasında görünen sayfalar, arama amacının kalite parametrelerini geçmiştir.

 

İşlemsel  – Kullanıcı, belirli bir hizmet veya ürün için satın alma kararı vermiştir. Örnek: “Dell dizüstü bilgisayarı çevrimiçi satın alın.”

Gezinme  – Kullanıcı, Amazon, Facebook, Twitter ,İnstagram vb. gibi belirli bir uygulamayı veya web sitesini arıyor.

Ticari  – Kullanıcı, bilinçli bir satın alma kararı vermeden önce belirli bir ürün veya hizmet hakkında bilgi arıyor. Örnek: “30.000 INR’nin altındaki dizüstü bilgisayar markaları.”

 

Pazarlamacılar, daha yüksek sayfa sıralaması için kullanıcının arama amacına uygun içerik oluşturmalıdır. Örneğin, “30.000 INR’nin altındaki en iyi dizüstü bilgisayar markaları” anahtar kelimesi için sıralama, pazarlamacılar, kullanıcının anahtar kelime hakkında ayrıntılı bilgi aradığını anlamalıdır. Bu nedenle, arama sorgusu veya anahtar kelime ile etkileşime giren tüm markaların bir listesini sunan bir blog veya video sağlamalıdırlar.

 

  1. İkna Edici Başlık Etiketi ve Meta Açıklama

Sayfa başlığı ve meta açıklaması, B2C şirketleri için SEO kazanmanın temel bileşenleridir  .

 

Başlık Etiketleri, arama motoru sonuçlarında (SERP’ler) görünen tıklanabilir başlıklardır .

 

Google ,arama motorlarında sayfa başlıklarının içeriğin hızlı şekilde anlaşılmasının sağlandığı belirtmektedir.Bir başlık, kullanıcıların onu tıklamaya karar vermesine yardımcı olduğundan; bu sebeple ziyaretçi tarafından anlaşılabilir ve dikkat çekici olmalıdır. Google gibi arama motorları, etiket

60 karakterin altındaysa tam bir başlık etiketi görüntüler; bu nedenle pazarlamacılar, web sayfalarında veya içeriklerinde yüksek kaliteli ve ilgi çekici başlık etiketleri sağlamalıdır.

 

Hedef anahtar kelimeleri dahil et

Başlık, arama amacı ile eşleşmelidir

Kısa ve açıklayıcı tutun

Yinelenen başlık etiketleri oluşturmayın

Anahtar kelimeleri doldurmayın

Meta açıklama, başlık etiketinin altında görüntülenen ve SERP’lerde kullanılan bir sayfanın özetidir. Bir web sayfasındaki tıklama oranını (TO) etkiler.

 

Google, kısa ve anlamlı özetleriyle meta açıklamaların, kullanıcıları bir web sayfasının içeriği hakkında bilgilendirmesini ve onları sayfada uygun ve değerli içeriğin barındırıldığına ikna etmesini önerir. Google, meta açıklama için 160 karaktere izin verir ve bu nedenle pazarlamacıların doğru açıklamalar yazması gerekmektedir.

 

İpuçları

 

Aksiyon odaklı, benzersiz, doğru meta açıklama yazın

Hedef anahtar kelimeleri dahil et

Özet, arama amacını tamamlamalıdır

  1. Görüntüleri ve Sayfa hızını optimize edin

Görüntüler, gelişmiş kullanıcı deneyimi (UX) için çok önemlidir, ancak bunu optimize ediyor musunuz? Pazarlamacılar web sayfaları, açılış sayfaları, ürün sayfaları veya blogları için uygun ve ilgi çekici görseller bulmak için zaman harcarlar çünkü görseller web sitelerine kaliteli trafik oluşturmaya yardımcı olur. Ancak, bunları optimize etmek yalnızca SEO’yu daha da artıracak ve organik trafiğe önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.

Sayfada daha hızlı gezinme için en uygun dosya biçimini seçin – web içeriği için PNG ve fotoğraflar için JPEG kullanın

Daha hızlı yükleme süresi için görüntüleri sıkıştırın – TinyPNG, ShortPixel, ImageOptim gibi sıkıştırma araçlarını kullanın

Tarayıcılar sitenizde bulunan resimleri daha iyi anlayabildiğinden, web erişilebilirliğini iyileştirmek için resimlere Alternatif Metin ekleyin

Lazy-Load Images – gerekli olmayan resimlerin ve videoların yüklenmesini önleyen, böylece sayfa yükleme hızını ve site performansını iyileştiren bir tekniktir.

Sayfa hızını optimize etmek, hedef kitlenizin sayfayı hızlı bir şekilde açmasına ve gezinmesine olanak tanır. Sayfa hızını kontrol etmek ve önerilen iyileştirmeleri yapmak için Google’ın PageSpeed ​​Insights aracını kullanın.

 

İpuçları

Tarayıcı önbelleğe almaya izin ver

Gereksiz eklentileri silin

CSS ve JavaScript dosyalarını azaltın

Yönlendirme numaralarını azaltın

Sunucu yanıt süresini azaltın

Uzun Biçimli İçerik Yayınlayın

  1. Uzun biçimli içerik yayınlayın

3000+ kelime değerindeki uzun biçimli makaleler, ortalama 900-1200 kelime uzunluğundaki makalelere kıyasla 3x trafik, 3.5x geri bağlantı ve 4x paylaşım oluşturur. (Nezaket: Google).

 

Ardından, pazarlamacılar , kullanıcıların kavraması için değerli ve SEO açısından zenginleştirilmiş bilgiler içeren, iyi araştırılmış 2-3 uzun biçimli makale oluşturmaya ve yayınlamaya odaklanmalıdır .

 

  1. Dahili Bağlantı

Dahili bağlantılar, sayfa hiyerarşisini oluşturur ve arama motorlarının web sitesi yapısını ve içeriğini anlamasını sağlar. Böylece SERP’deki sayfa sıralamalarını önemli ölçüde artırmaya yardımcı olur. Düşük performanslı web sayfalarının görünürlüğünü artırmak için web sitenizin en üst sıradaki sayfalarından dahili bağlantılar ekleyin.

 

  1. Anahtar Kelimeleri URL’ye Dahil Edin

Kısa, anahtar kelime açısından zengin URL’ler kullanın ve arama motorlarının ihtiyaçlarına uygun temiz bir yapı için zararlı kelimeleri kullanmaktan kaçının.

 

  1. Yetkili geri bağlantılar elde etmeye odaklanın

Geri bağlantılar, Google’ın arama algoritması ve sıralama sistemi stratejisini kazanmak için çok önemlidir . SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak için, rakiplerinizin bağlantı kurma stratejisini yeniden üreterek yetkili geri bağlantılar oluşturun.

 

  1. Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Arama motorları, kullanıcıların içeriğe yönelik davranışlarına odaklanır. Web sitenizin en iyi SERP’lerini korumak için optimum sayfa hızını koruyun ve gezinme akıcılığını koruyun.

 

İpuçları

İçerik arama motorlarınızı  kullanıcı dostu haline getirmek için alt başlıkları (H1, H2, H3) kullanın

İçeriği göstermek için videolar, resimler, bilgi grafikleri vb. ekleyin

Pop-up’ları dikkatli kullanın, aksi takdirde Google tarafından cezalandırılma riskiniz vardır.

İçeriğin anlaşılırlığını artırmak için paragraflar arasında beyaz boşluk kullanın

Web sitenizde dönüşüm sağlayan nitelikli potansiyel müşteriler oluşturmak için bu stratejileri uygulayın!