Yedekleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dosyalarınıza manuel yada otomatik olarak yedekleme kurun fark etmez önemli olan, verilerinizi koruyabilmektir. Web söz konusu olduğunda online tehditlerden dolayı öngörülemeyen bir yer olabilir. Bu yüzden her zaman önlem almak faydalıdır.

 

Web Sitesi Yedeklemesi Nedir?

Basit bir ifadeyle anlatmak gerekirse dosya içerikleri ve medyaya kadar olan web sitenizdeki verilerin bir kopyasıdır. Kopyalama işlemi FTP ile olur ya da kullandığınız panelden sıkıştırma dosyası alabilirsiniz. Tüm veriler daha sonra bulutta saklanır ve ihtiyaç halinde erişebilirsiniz.

Web sitesi yedekleme planı yapmak her zaman önemlidir.

 

Neden Yedekleme Gerekiyor?

Hackerlara Karşı Korunması

Yapılan istatistiklere göre dünyadaki hemen hemen her şirket en az bir tür kimlik avı ya da kötü amaçlı siber saldırı kurbanı olmuştur. Maalesef her web sitesi güvenlik tehditlerine karşı savumasızdır. Korunma amaçlı her tür önlemi almak zorundasınız.

İlk olarak web sitenizi düzenli bir planlama içerisinde yedekleyerek, olası saldırı anında bilgisayar korsanlarıyla başa çıkabilir ve web sitenizin temiz sürümünü geri yükleyerek çalışmalarınıza gecikmeden devam edebilirsiniz. Yedekleme anında olası bir güvenlik açığını var ise bunuda görmüş olursunuz.

Hata oluşumunu engelleyin

Sorunsuz çalışma için web sitesine düzenli güncelleme gerekir. Yeni güncellemeler beraberinde yeni süreçleride birlikte getirebilir bu da kafa karışıklığına sebep olur. Güncellemenin nasıl uygulanacağını araştırırken eski sürümü geri yükleyebilir böylelikle web sitenizin kapalı kalma süresini önler

 

Veri Kaybetmemeye çalışın

Web sitesine harcamış olduğunu emeklerinizin ufacık bir hata sonucunda yada yanlışlıkla birisi tarafından silinmesi durumuna karşılık düzenli yedekleme durumunda her zaman veri kaybetmekten kurtulursunuz. Depolanan tüm verileri buluttan hızlıca alabilirsiniz.

 

Eğer Hosting Değiştirmeniz Gerekirse

Sitenizdeki tüm dosyaları yeni bir sunucuya taşımak biraz can sıkışıcı olabilir, fakat  önceden güncel bir web sitesi yedeği hazırlayarak bu işlem çok daha basit hale gelebilir.

Bu, tam olarak web sitenizi yeni sunucuya aktarabileceğiniz veya tasarımı elden geçiriyorsanız, blog yazıları ve resimler gibi unsurların süreçte kaybolmayacağı anlamına gelir.