Bir firma kurmak istediğinizde tüm faktörleri düşündüğünüzde, bir logo oluşturmak en önemli öncelik gibi görünmese de bu yanılgıya düşmemelisiniz. Logoya sahip olmak, markanızın başarılı olmasının ayrılmaz bir parçasıdır.

Peki logo neden önemlidir? Dikkat çekmesi, kuvvetli bir ilk izlenim bırakması, marka kimliğinizin temeli olması, akılda daha fazla kalıcı olması, sizi rekabetten ayırması, marka bağlılığını geliştirmesi ve hedef kitleniz tarafından beklenmesi sebebi ile,

Aşağıdaki tüm bu noktalara daha derinlemesine bir göz atalım.

Dikkat Çekmesi ;

Özellikle tüketicilerin bugünlerde dikkat süreleri çok kısa.

Müşterilerin ürünlerin dikkate değer olduklarına ikna olmaları için yaklaşık 2 saniyesi vardır.

Bir logo ,şirketin temel değerlerini ilginç şekilde iletebilir ve izleyicilerin dikkatini hızlı bir şekilde çekebilir.

Kısa dikkat süreci boyunca tüketiciler işletmenizin görümüne göre sizi yargılamasına neden olan şirketinizin adına konuşacak sağlam bir logonuz varsa, sizin yararınıza olabilir.

Logo her zaman güçlü bir ilk izlenim sağlar.

Bir şirketin tüketicilere ilk tanıtımı Logodur.

Logo iyi tasarlandığı sürece, tüketicilerin ilgisini çekebilir ve onları şirket hakkında fazla bilgi edinmeye davet edebilir.

Logo, bir şirketin tüketicilere ilk tanıtımıdır. İyi tasarlanırsa, halkın ilgisini çekebilir ve onları şirket hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet edebilir.

Bu ilk izlenim ile tüketicilere aktarılmasını istediğiniz her şeyi anında iletme yolunuzdur.

Şirketinizi profesyonel alanınızda bir otorite olarak tanıtan şey Logonuzdur.

Kimliğinizin temeli markadır;

Başarılı marka bilinci oluşturmak sade ve basit bir şekilde müşterilerinizin duygularını etkileyecek bir hikaye anlatımından geçer.

Logo tasarımı bir şirket markasının sadece bir parçası olduğu doğru olsa da unutulmamalı ki logo, marka için anlatılan, inşa edilen her şeyin temelini oluştur.

Görselliği kapsayan renkler, tonlar, yazı tipleri bunların hepsi anlatmaya çalıştığınız hikâye tarafından belirlenir ve logonuz ise bu hikâye için zemin hazırlar.

Logonuz tercüme edilecek (kartvizit, açılış sayfaları, broşür vs.) ve somut, pazarlanabilir bir marka kimliği yaratacaktır.

Logolar bir tanımlama noktasıdır;

Bir logo müşterilerin markanızı tanımak için kullandıkları semboldür. İnsanlar logonuzu gördüğünde şirketinizin yaptıklarının ve dahada önemlisi bunun onlara nasıl hissettirdiğiyle ilgili anıları arasında anında bağlantı kurmasını isteyeceksiniz.

Şirket adınız tek başına olumlu hatırlatmayı sağlayamayacağı için iyi bir logo görsel ve estetik açıdan göze hoş görüneceği için daha fazla hafızada kalmanıza olanak sağlayacaktır.

Logo kuvvetli bir hatırlatıcı unsurdur.

Logonuz sizi rekabetten ayırır;

Şirket logonuz işletmenizin neden benzersiz olacağını tüketicilere anlatacağı için tasarımınızı yaparken farklı olmaya cesaret edin.

İyi tasarlanmış bir şirket logosu, doğru simge veya uygun yazı tipi aracılığıyla şirketin geçmişinden (profesyonel, rahat, eğlenceli) misyonuna (eğlence, verimlilik ve yenilikçilik) kadar her şeyi iletebilir.

Logonuz hem şirket değerlerinizi aktaran hem de neden rakiplerinizden farklı olduğunuzu, daha iyi olduğunuzu gösteren bir forumdur.

Firmanızı Daha Tanınır Hale Getirir

Tüketiciler her zaman tutarlılık ister.

Markanız büyüdüğü zaman, logonu tüketici kitlesi tarafından daha tanınır hale gelecek ve bu güvenilir ve erişilebilir olduğunuz algısını yaratacaktır.

Müşterileriniz sizden hoşlandıklarında tekrar tekrar sizi arayacaklar ve ilk arayacakları şey logonuz olacak.

Bir logonuz (ve göze çarpan) yoksa, işletmenizin hedef kitlenizin zihninde kalıcı olmasını sağlama fırsatını kaçırıyorsunuz demektir.

Proje34 grafik tasarım hizmetlerinden yararlanıp sizde firmanız için unutulmaz bir logo tasarlayabilirsiniz.