E-Ticarette B2C ve B2B Arasındaki Farklar

B2C ve B2B, iki ticari işlem şeklidir. B2C işletmeden tüketiciye anlamına gelen , ürünleri doğrudan tüketicilere satma sürecidir. B2B ise işletmeler arası anlamına gelen , diğer işletmelere ürün veya hizmet satma sürecidir. İşlemleri ve satış yönetimini destekleyen B2B veya B2C iletişimleri iş sistemlerindeki karmaşıklığı , kapsam, ölçek ve maliyet açısından farklılık gösterir, bu nedenle müşterileriniz için doğru sistemi uygulamanız önemlidir.

Satın Alma Sürecindeki Farklılıklar

Tüketiciler, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kişisel kullanım için satın alır. Ticari alıcılar, şirketlerinde kullanmak üzere ürün veya hizmet satın alırlarken B2B satın almada satın alma süreci daha karmaşıktır. Karar verme grupları, satın alma türüne bağlı olarak teknik, ticari, mali ve operasyonel departmanlardan oluşmaktadır.

Bir ürünü seçen kişinin satın alma yetkisi olmayabilir veya nihai satın alma kararını verme sorumluluğu olmayabilir. Örneğin, büyük bir sermaye alımı, yönetim kurulu düzeyinde yetkilendirme gerektirebilir.

Ödeme ve Fiyat Farkları

B2C’de ürün satın alan tüketiciler, diğer tüketicilerle aynı fiyatı öderlerken, B2B’de fiyat müşteriye göre değişebilmektedir. Büyük siparişler vermeyi kabul eden veya özel şartlar üzerinde pazarlık yapan müşteriler, diğer müşterilere farklı fiyatlar öderler. Ödeme şekilleride farklıdır.

B2C işlemlerde tüketiciler ürünleri seçer ve satış noktasında kredi veya banka kartı, çek veya nakit gibi ödeme şekillerini kullanarak ödeme yapar. B2B işlemleri daha karmaşık bir iş sistemi gerektirir. Müşteriler ürünleri seçer, sipariş verir ve mutabık kalınan bir lojistik kanal aracılığıyla teslimatı düzenler. Müşteriler sipariş sırasında ödeme yapmazlar, ancak kabul edilen ödeme koşulları dahilinde ödedikleri bir fatura alırlar.

B2C E-ticaret Süreçleri

B2C ve B2B aynı zamanda elektronik ticaretin farklı biçimleridir. B2C e-ticaret, ürünleri bir web sitesinden doğrudan tüketicilere satma sürecidir. Tüketiciler web sitenizdeki ürün bilgi sayfalarına göz atar, ürünleri seçer ve teslimattan önce bir ödeme sayfasında, kredi kartı veya banka kartı veya başka bir elektronik ödeme şekli kullanarak ödeme yapar. Tüketiciler adres bilgilerini girer ve sunduğunuz teslimat seçeneklerinden birini seçer.

Temel B2C iş sistemi nispeten basittir. Web sitenizde ürünleri ve fiyatları görüntülemek için bir yönteme, müşteri ayrıntılarını kaydetmek için bir mekanizmaya ve ödemeyi kabul etmek için bir ödeme yöntemine ihtiyacınız var.

B2B E-ticaret Süreçleri

Ticari müşterilere düşük değerli ürünler satıyorsanız ve siparişlerle ödeme alıyorsanız, benzer bir web sitesi tabanlı iş sistemini kullanabilirsiniz. Ancak, B2B işlemleri normalde daha karmaşık bir iş sistemi gerektirir. Sistem, e-posta, belge veya elektronik sipariş gibi farklı formatlardaki siparişleri kabul edebilmelidir. Sipariş yakalamayı faturalama, müşteri kayıtları ve muhasebe gibi diğer yönetim sistemlerinizle uyum içinde olmalıdır.

B2B Ticaret Altyapısı

Daha ileri düzeyde, farklı müşterilere göre özelleştirilmiş ürün grupları sunabilirsiniz. İş sistemi, bir müşteri oturum açtığında görüntülenecek uygun ürünleri seçer. Bu, sizden satın almak istedikleri ürünleri bulmak için eksiksiz bir kataloğa göz atmak zorunda olmadıklarından, ticari müşteriler için süreci kolaylaştırır. Satın alma, stoklama ve dağıtımı verimli bir şekilde yönetebilmeniz için iş sisteminizi tedarikçilerinizin ve lojistik ortaklarınızın sistemleriyle uyum içinde olmasını planlayabilirsiniz.